MONTESSORI | Akpınar Anaokulu
r
post image

MONTESSORI

Zihinsel gelişimin en yoğun yaşandığı dönem 0-6 yaştır. Öğrenmenin adeta altın çağı olduğu bu yıllarda çocukların, çevrelerinden öğrenmek ve bilgiyi edinmek için olağanüstü merakları vardır.

Montessori eğitiminin geleneksel eğitim sisteminden farklı bir yapısı vardır. 

Eğitim, her çocuğa özel programlanarak, çocuğun ihtiyacına göre uygulanır.

Montessori eğitim materyalleri çocuğun ilgi ve ihtiyacına göre özel olarak tasarlanmıştır. 

Her çocukla özel olarak kendi hızında ve gelişim seviyesinde çalışılır.

Sınıfta eğitim düzenli, sade ve estetik görünen bir çevrede verilir.

Arkadaşları ile işbirliğine dayalı etkinlikler ve oyunlar yoluyla öğrenme keyifli hale getirilir. 

Farklı yaş gruplarından olan çocuklar bir arada eğitim alır.

Çocuklar doğayla iç içedir.

Montessori eğitim yaklaşımının temelinde çocuklara birey olarak saygı duymak, kendi deneyimlerini kazanabilmeleri için belirli özgürlükleri sağlamak ve eğitimciler kontrolünde içerik planlamaları yapmak vardır.

Öğretilmek istenenler somut ve eğlenceli bir hale getirerek sunulur. Böylece çocukların öğrenirken edindikleri bilgilerin anlamlandırmaları sağlanır.

Montessori eğitim sistemi ile, her çocuğun farklı kritik dönemlerden geçtiğine dikkat edilir. Bu dönemler gözlemlenip doğru bir şekilde değerlendirildiği zaman çocukların bireysel gelişimlerine katkıda bulunulur.

Montessori eğitiminde sınıflarda serbest çalışma alanları kullanılır. Çocuklar bu alanlarda hangi materyallerle ne kadar meşgul olmak istediklerine kendileri karar verirler. Böylece çocuklar öz disiplin ve sorumluluk sahibi olurlar. Öğrencilerin bireysel ilgi ve beceri alanlarına göre kendi hızlarıyla ilerlemesi çocuklarda öz güveni açığa çıkartır.

Hemen Bizimle İletişime Geçin

Bir sorununuz mu var ? Ya da bir görüşünüzü bize beyan mı etmek istiyorsunuz ? Alttaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.